مد روز | زن روز | بزرگترین سایت مد ایران با لاکچری ترین تصاویر مدل های لباس مجلسی ، پارتی ، کت دامن مناسب برای خانم های اندامی ، تپل و چاق

علائم سرطان دهانه رحم در زنان

fashionday-ir
علی یوسفی

مد روز تقدیم می کند : علائم سرطان دهانه رحم در زنان

سرطان دهانه رحم دومین سرطان رایج در زنان است و در مراحل ابتدایی علائم خاصی ندارد. در نتیجه خانم‌ها باید یک سری آزمایش روتین انجام دهند تا از وجود یا عدم وجود این سرطان آگاه شوند.
علائم سرطان دهانه رحم
مراحل اولیه سرطان دهانه رحم معمولاً علائمی ندارد.
در بیشتر زنان اولین علائم سرطان دهانه رحم زمانی مشخص می‌شود که تغییراتی در تست پاپ‌اسمیر وجود داشته باشد. تست پاپ‌اسمیر یک تست روتین است که به دنبال تغییرات پیش‌سرطانی و سرطانی در سلول‌های دهانه رحم می‌گردد.
زنان جوان باید به طور منظم تست پاپ‌اسمیر را انجام دهند. تست پاپ‌اسمیر یک روش بسیار مؤثر برای تشخیص سرطان دهانه رحم، قبل از وخیم شدن شرایط است. معیارهای تست پاپ‌اسمیر در سال‌های اخیر تغییر یافته‌اند. طبق گفته National Library of Medicine یا NLM، این معیارها عبارت‌اند از:
 • اولین تست پاپ‌اسمیر باید در سن ۲۱ سالگی انجام شود
 • تست پاپ‌اسمیر بایستی هر ۲ سال یک‌بار تکرار شود
 • زنان بالای ۳۰ سال که ۳ تست پاپ‌اسمیر به صورت متوالی انجام داده‌اند و جوابش منفی بوده است، هر ۳ سال یک‌بار به تست پاپ‌اسمیر نیاز دارند
 • زنان پس از ازدواج، بایستی هر ۲ سال یک‌بار تست پاپ‌اسمیر بدهند
در زنان مسن‌تر، تست پاپ‌اسمیر بایستی به همراه تست ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) انجام شود؛ زیرا بیشتر سرطان‌های دهانه رحم در اثر این ویروس به وجود می‌آیند. اگر فردی ویروس HPV ندارد، احتمال این که در آینده نزدیک دچار سرطان دهانه رحم شود، بسیار کم است. با این حال، HPV در زنان جوان بسیار شایع است. بیشتر عفونت‌ها طی ۲ سال خودبه‌خود بهبود می‌یابند. در نتیجه، پزشکان معمولاً زنان جوان را از نظر HPV تست نمی‌کنند، مگر این که پاپ‌اسمیر آن‌ها غیرعادی باشد.
علائم سرطان دهانه رحم در زنان

علائم سرطان دهانه رحم در زنان

ارتباط زگیل‌های تناسلی و سرطان دهانه رحم
HPV ممکن است باعث بروز زگیل‌های تناسلی شود. با این حال، چند نوع HPV وجود دارد. زنجیره HPV که باعث زگیل می‌شود، همان زنجیره HPV که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، نیست. زگیل‌های تناسلی نشانه سرطان دهانه رحم محسوب نمی‌شوند و احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش نمی‌دهند.
با این حال، ممکن است به چند نوع HPV آلوده شده باشید. اگر زگیل تناسلی دارید، ممکن است به زنجیره HPV که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، نیز آلوده شده باشید. روابط مطمئن احتمال ابتلا به هر دو نوع آلودگی HPV‌ را کاهش می‌دهد. با این حال، کاندوم‌ها نمی‌توانند کاملاً از انتقال HPV جلوگیری کنند. این ویروس از طریق ارتباط پوست با پوست منتقل می‌شود.
اگر فردی به ویروس HPV ایجاد کننده سرطان دهانه رحم آلوده شده باشد، بدین معنی نیست که دچار سرطان خواهد شد. بیشتر زنانی که به این ویروس HPV آلوده هستند، هرگز دچار مشکل نمی‌شوند.

علائم سرطان دهانه رحم متهاجم
زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم تا زمانی که سرطان تهاجمی نشده، علائمی ندارند. یک سرطان متهاجم، سرطانی است که در آن، سلول‌ها روی لایه بالایی بافت دهانه رحم رشد می‌کنند. این سلول‌ها به بافت‌های زیرین و عمیق‌تر حمله می‌کنند.
علائم زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم عبارت‌اند از:

 • خونریزی غیرعادی از واژن
 • انتشار بوی نامطبوع از واژن
 • آبکی بودن واژن
 • وجود میزان کمی خون در واژن
 • کمردرد یا درد لگن
 • درد در حین نزدیکی
 • بروز مشکلاتی در حین دفع ادرار
 • بروز مشکلات در حین دفع مدفوع
 • متورم شدن زانو به پایین
خونریزی غیرعادی از واژن یکی از علائم رایج سرطان دهانه رحم محسوب می‌شود. این نوع خونریزی ممکن است پس از نزدیکی اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است فرد در فواصل بین عادت ماهیانه دچار خونریزی شود. زنانی که دوران یائسگی خود را پشت سر گذاشته‌اند و دیگر خونریزی عادت ماهیانه ندارند، ممکن است این خونریزی را تجربه نمایند. خونریزی واژینال در زنان یائسه نشان‌دهنده یک مشکل جدی است و باید به پزشک مراجعه کرد.
در زنان جوان، خونریزی‌های کوچک غیرعادی نادیده گرفته می‌شوند. خونریزی در فواصل میان عادت ماهیانه احتمالاً مشکل جدی محسوب نمی‌شود. با این حال، ممکن است نشانه سرطان دهانه رحم باشد. اگر در فواصل بین عادت ماهیانه یا پس از نزدیکی، دچار خونریزی واژینال می‌شوید، حتماً با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین اگر مشکلات زیر برایتان به وجود آمد، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • ایجاد درد در حین نزدیکی
 • بروز مشکل در دفع ادرار
 • بروز مشکل در دفع مدفوع
این موارد نشانه‌های احتمالی سرطان دهانه رحم و بیماری‌های دیگر هستند و به بررسی پزشک نیاز دارند.

علی یوسفی
http://fashionday.ir/author/administrator

بسم الله الرحمن الرحیم همیشه آرزو داشتم سایتی بود که تمامی خبر ها و موضوعات مختلف جهان رو پوشش بده و اکنون آن آرزو، "مد روز" نام دارد. علی یوسفی ، بنیانگذار وب سایت مد روز " مد روز تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد "

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

[uniplace_links]

خرید گیفت کارت